A Klub honlapja >>

Gábor Dénes-díjasok Klubja Egyesület

 

A Gábor Dénes-díjjal kitüntetett szakemberek 1997. március 22-én megalapították a Gábor Dénes-díjasok Klubját azzal a céllal, hogy a tudásukat és tehetségüket a kutatás-fejlesztés terén szerzett tapasztalataikat együttesen hasznosítsák, elősegítsék a magyar műszaki értelmiség kiemelkedő tagjainak közösségi életét, támogassák a tagokat abban, hogy válaszokat fogalmazzanak meg a hazai társadalom, a világ műszaki és társadalmi kihívásaira, hozzájáruljanak az innováció és az oktatás fejlesztéséhez, eredményeiket a fiatalok elé példának állítsák, továbbá tapasztalataikkal és anyagi eszközeikkel segítsék a jövő nemzedékét.

 

A Klub 2023. október 5-én Egyesületté alakult annak érdekében, hogy a korábbinál hatékonyabban működő informális létét megerősítve szervezeti formába szerveződjön. Az egyesület a „Gábor Dénes-díjasok Klubja Egyesület” (röviden: GDKE) nevet viseli.

Az egyesület elnöke Dr. Szigeti Krisztián fizikus, biofizikus, az alelnök: Ilinyi János gépészmérnök. Az elnökség tagjai: Prof. Sarkadi Balázs orvos-biológus és Dr. Zárda Sarolta közgazdász. A főtitkár Ács Tünde Fatima kulturális antropológus.

 

Az egyesület továbbra is követi a klub hagyományait és elkötelezettek azok megőrzése mellett, hogy hozzájáruljanak a közösség fejlődéséhez és erősítéséhez. E célkitűzések részeként az egyesület fokozott figyelmet fordít az innovációra és az oktatásra, állásfoglalásokat fogalmaz meg, szakmai véleményezést nyújt a műszaki-, társadalmi-gazdasági ügyekben, segíti a Gábor Dénes-díj fennmaradását, a tudós emlékének ápolását és a hagyatékának gondozását.

A díjazottak közösségének kezében olyan informális hálózati szinergia rejlik, melyet a magyar tudományos-, innovációs élet javítására lehetne felhasználni. Ennek elősegítésére az egyesület a jövőben új tematikus programokat szervez, amelyekben a társadalmi és gazdasági fejlődést elősegítő, támogató tudományterületek jeles képviselői számolnak be eredményeikről, javaslataikról és terveikről, rövid előadások formájában, melyben egyúttal vitaalapot teremtenek egy probléma megoldására. A már hagyománnyá vált „klubestek”, több éves múltra tekintenek vissza, melyeken neves előadók számolnak be a kutatási területük eredményeiről, társadalmi-, gazdasági kérdéseket vetettek fel, vagy éppen bemutattak egy új technológiát, eljárást, melyek a jövőbe mutatnak.

 

Az egyesület számos olyan programot kíván szervezni, amelyben a fiatalabb generáció felé jelentős aktivitást szeretnének kifejteni, példát és lehetőséget mutatni az innováció területén, valamint ehhez kapcsolódóan számos szakmai konferencia szervezését tervezik a jövőben.

 

Az egyesület a kitűzött célok elérése érdekében szoros együttműködést kíván kialakítani a magyar egyetemekkel, tudományos-, oktatási és innovációs műhelyekkel, hivatalos szervekkel és az ipari-, gazdasági szereplőkkel is. Továbbá, a díjat kiadó Novofer Alapítvánnyal az eddig is fennálló jó kapcsolatot tovább erősítik, annak érdekében, hogy még hatékonyabban támogathassák a tehetséges fiatalokat és elősegíthessék az innováció és az oktatás fejlesztését.